با توجه به عرضه کنسول قدرتمند ایکس باکس وان ایکس در آبان امسال، عده‌ای پیش‌بینی کرده‌اند شرکت ژاپنی سونی به زودی سیاست کاهش قیمت PS4 را در پیش می‌گیرد.

شرکت مایکروسافت در تاریخ ۷ نوامبر سال میلادی جاری (۱۶ آبان ۹۶) کنسول جدید، قدرتمند و گران خود یعنی ایکس باکس وان ایکس را در سراسر جهان عرضه خواهد کرد. این در حالی است که از لحاظ عدد و ارقام کاغذی، کنسول پلی استیشن ۴ پرو توان مقابله با Xbox One X را ندارد و نمی توان آن را رقیب سرسختی برای ایکس باکس وان ایکس دانست. به همین خاطر، پیش بینی می شود که شرکت سونی برای جلوگیری از کاهش فروش کنسول های بازی خود، قیمت آن ها را کاهش دهد و به طور غیر مستقیم به رقابت با کنسول جدید ردموندی ها بپردازد.

به تازگی یکی از کارکنان بخش تبلیغات شرکت سرگرمی تعاملی سونی طی بیانیه ای از کاهش قیمت دائمی کنسول پلی استیشن ۴ سخن گفت. به گفته وی، سونی در تاریخ ۱۳ آگوست امسال (۲۲ مرداد) قیمت کنسول PS4 را کاهش می دهد تا بازار گیم را پس از عرضه کنسول ایکس باکس وان ایکس از دست ندهد. منشا این شایعه، تبلیغات جدید خرده فروش مشهور آمریکایی تارگت است که باندل Uncharted 4: A Thief’s End کنسول پلی استیشن ۴ اسلیم را فقط و فقط با قیمت ۲۶۹٫۹۹ دلار به فروش می رساند.

بر این اساس، علاقه مندان و بازیکنان از تاریخ ۲۲ مرداد الی ۲۵ مردا با پرداخت مبلغ ۲۶۹٫۹۹ دلار قادر به خرید باندل آنچارتد ۴ کنسول پلی استیشن ۴ اسلیم خواهند بود. جالب اینجاست که این کاهش قیمت مختص خرده فروش تارگت نبوده و سایر خرده فروشان نظیر آمازون، والمارت و غیره نیز قیمت کنسول پلی استیشن ۴ را کاهش داده اند. به علاوه، شعار این تبلیغات جدید سونی، عبارت “قیمت پایین جدید” است که خوبی می توان به کاهش قیمت دائمی این دستگاه پی برد. توجه داشته باشید که شرکت سونی هنوز بیانیه ای رسمی مبنی بر کاهش قیمت کنسول PS4 منتشر نکرده است.

PS4

آن طور که به نظر می رسد، شرکت ژاپنی سونی خود را برای عرضه کنسول Xbox One X آماده می کند تا این دستگاه جدید ردموندی ها به فروش کنسول های پلی استیشن ۴ تاثیر نگذارد. اگرچه تحلیل گر مشهور صنعت گیم، آقای مایکل پچر (Michael Pachter)، در گفت و گوهای اخیر خود به انتقاد از کنسول ایکس باکس وان ایکس پرداخت. ایشان مدعی است که قیمت کنسول جدید ردموندی ها غیرمنطقی بوده چرا که با مبلغ ۵۰۰ دلار می توان به صورت جداگانه دو کنسول پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان خریداری کرد! به علاوه، با چنین هزینه ای گزینه های بهتری نیز در بازار یافت می شوند که به خوبی بازیکنان را به خود سرگرم می کند.

گفتنی است؛ هیچ کدام از مدل های کنسول PS4 رقیب اصلی ایکس باکس وان ایکس به شمار نمی روند چرا که سخت افزار Xbox One X قابل مقایسه با پلی استیشن ۴ پرو نیست. همچنین قیمت پلی استیشن ۴ پرو  در مقایسه با ایکس باکس وان ایکس چیزی در حدود ۱۰۰ دلار کمتر بوده و عملا سونی برای ایجاد بازار رقابتی، نیازی به کاهش قیمت کنسول ها ندارد.

با این حال، مایکل پچر معتقد است بزرگ ترین و مهم ترین مشکل کنسول Xbox One X قیمت آن است که به همین خاطر این دستگاه فروش زیادی نخواهد داشت و مجددا شاهد شکست مایکروسافت در نسل هشتم کنسول ها خواهیم بود. شایان به ذکر است مایکل پچر از گذشته با پروژه ایکس باکس اسکورپیو یا همان ایکس باکس وان ایکس مخالف بوده است.

همچنین بهتر است بدانید پس از عرضه کنسول Xbox One X، زمزمه هایی در خصوص عرضه زودهنگام کنسول پلی استیشن ۵ به گوش می رسد. عده ای از کاربران و تحلیل گران ادعا می کنند که عرضه کنسول ایکس باکس وان ایکس، منجر به این خواهد شد که سونی زودتر از آنچه که فکرش را می کنیم، پلی استیشن ۵ را طراحی و عرضه کند. البته این شایعه چندان صحت ندارد چرا که سونی با این اقدام، بی توجهی خود به تمامی دارندگان کنسول پلی استیشن ۴ پرو را اثبات می کند.

۱۳۹۶/۰۵/۲۶     ۱۰۹۰۲ بازدید


نظرات